Biyografi Niteliği Taşıyan 10 Film ve Konusu

Bu yazımda bir çok kişinin başarı hikayesini merak ettiği özel insanların filmlerinden bahsedeceğim. Facebook’ un kurucusundan tutun Apple’ ın kurucusuna kadar. Tabi bu insanlar başarılı olması film sektörü için de yeni bir kapı açıyor. Bu yapımlar bu özel insanların hikayesini nasıl beyaz perdeye aktardığını birlikte inceleyeceğiz. Bakalım bu insanları özel kılan nedir.

1. Çağrı (H.z Muhammed’ in Hayatı)

çağrı filmi the message filmin konusu

İslamiyetin doğuşunu anlatan film bu güne kadar bu alanda yapılan bence en iyi film. 1977 yıllı yapımlı filmin başrollerinde Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka ve Michael Forest oynadığı filmin konusu islamiyetin doğuşu ve yayılışından bahsetmektedir. H.z Muhammed’ in yüzü hiç gösterilmemiştir. Sadece bazı olaylar onun gözüyle anlatılmıştır.  Filmin ilginç bir diğer yanı ise H.z Vahşi’ yi oynayan oyuncu ülkesinde sen nasıl H.z Hamza’ yı öldürürsün denilerek iş bulamamıştır. Film ülkemizde bir yıl vizyonda kaldı ve çok beğenildi. İzlenmeye değer bir film.

2. Cesur Yürek

cesur yürek filmi filmin konusu

1995 yapımı film, ülkemizde bir yıla aşkın vizyonda kaldı ve çok beğenildi. 10 dalda Oscar’ a aday gösterildi ve bunlardan beş tanesini aldı. Mel Gibson‘ un yönetmen ve başrol olduğu film tarihi bir olayı anlatıyor. William Wallace‘ ın hayatını anlatır.

3. Schindler’ in Listesi

biyogrofi filmleri

1993 ABD yapımı film, Nazi kampında 1000′ den fazla Polonyalı yahudinin Oskar Schindler‘ in Tarafından kurtarılmasını konu alıyor. 321 milyon dolar hasılat elde eden filmin bütçesi ise yaklaşık olarak 21 milyon dolardır. Film bu hikayeyi anlatırken bir çok gerçek olayı da anlatmıştır. Film ABD’de muhafaza edilen filmler arasındadır.

4. Akıl Oyunları

akıl oyunları filmin konusu

Film Amerikalı Nobel Ödüllü matematikçi John Nash‘ ın hayat hikayesini anlatıyor. John Nash öğrencilik yıllarında oyun kuramı üzerinde büyük başarılar elde etmiştir. Daha öğrencilik yıllarında büyük bir bilim adamı olacağı söylenen Nash’ i büyük bir hastalık bekliyor olacaktır. Aklın oyunlarını yine kendi aklıyla alt edecek bu büyük dehayı izlemenizi tavsiye ederiz.

5. Piyanist

piyanist filmi izle konusu

2002 yapımlı film Wladyslaw Szpilman‘ ın hayatını anlatıyor. Polonyalı başarılı bir piyanist olan Wladyslaw 2. Dünya Savaşında Almanların Polonyayı işgal etmesiyle hayatı kabusa döner. Yahudi olduğu halde şansının yardımıyla toplama kamplarına gitmeden kurtulur. Alman bir subayın yardımıyla hayatta kalacaktır.

6. Sol Ayağım

sol ayağım filmi izle biyografi filmler

1989 yapımı sinema filmidir. Filmin konusu ise, Doğuştan beyin felçli doğduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown‘ un aynı adı taşıyan kitabından uyarlanmış gerçek bir yaşam öyküsüdür. Filmde Christy Brown’ u canlandıran Daniel Day-Lewis 1989 yılında, bu filmdeki performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanmıştır. Brenda Fricker ise bu filmdeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ ını kazanmıştır. Ayrıca film en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dalında da Oscar’ a aday gösterilmiştir.

7. Ip Man

ipman filmi ve konusu

Burc Lee’ nin hocası olan Yip Man‘ nın hayatını anlatan film serisini izlemenizi tavsiye ederiz. Wing Chun dövüş sanatının öğretmenliğini yapan Ip Man savaş döneminde bu dövüş sanatını bolca kullanacak.

8. Sosyal Ağ

social network filmi izle filmin konusu

Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg‘ in Facebook’ u kurarken başından geçen olayların anlatıldığı 3 Oscar’ lı ABD yapımı bir filmdir.

2003 yılında bir akşam, Harvard Üniversitesi öğrencisi ve bilgisayar programcısı Mark Zuckerberg, bilgisayarının başına oturur ve yeni bir fikir üzerinde çalışmaya başlar. Çılgın içerikli web günlüğü ve programlama sonucunda, kısa süre sonra global düzeyde bir sosyal ağ oluşturacak ve iletişimde devrim yaratacaktır. Ancak başarı bu genç girişimciyi kişisel ve yasal karmaşalara sürükler.

9. Steve Jops

ashtonkutcher_steve_jobs

Apple’ ın kurucusu ve dünyayı değiştiren bir dahi, böyle bir adamın hayat hikayesini izlemek isterseniz o kişi Steve Jops. Dünya teknoloji devi olan Apple ‘ın ve Steve Jops’ un hayatını konu alan film gençlik yıllarından günümüze kadar olan kısmı konu alıyor. Bu filmde bir gencin nasıl hayallerine ulaştığını göreceksiniz. Şirketinden dahi kovulacak olan bu adamın asla vazgeçmediğini göreceksiniz.

10. Kelebeğin Rüyası

kelebeğin rüyası

Zonguldak’ ta İki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu  yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da II. Dünya Savaşı yaşanmaktadır. Şairliğe ve sanata bakışın henüz olgunlaşmadığı toplumda şiir ile uğraşan bu iki veremli genç, toplumun her kesimine şiiri sevdirmeye çalışmaktadır. Belediye Başkanı’ nın kızı Suzan Özsöy’ un Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Muzaffer, Suzan’a aşık olur. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, ailesinin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940′ lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer kendi geleceklerini kurabilme çabası içerisine girerler.

Yorum Yap

Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Filminkonusu.com | Bu sitedeki içerik 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla korunmaktadır.