En İyi Müzikal Filmler Listesi

İçinde müzik olan filmleri sevenler için bir liste hazırladık. Bu filmlerin ortak konusu müzik. Sanat dolu bu filmlerde müziğin insanlara nasıl ilham kaynağı olduğunu görüp biraz duygulanacak belki biraz da ağlayacaksınız. Sonunda zaferi yakalayan hayatlar izleyeceksiniz. Bazı sonlar da hüzünlü olacak belki, gelin bu listeye bir göz atalım.

Kalbini Dinle (Augst Rush)

Bir çocuğun yetimhaneden zirveye çıkan inanılmaz hikayesini anlatıyor. Annesi ve Babası zamansız bir tanışma sonrası bir gecelik bir ilişki yaşayacaklar lakin Annesi Lyla başarılı bir müzisyen olduğu için Lyla’ nın babası kariyeri için bu çocuğu ondan habersiz yetimhaneye verir ve uzun süre Lyla ondan uzak kalacak. Öldüğünü düşündüğü çocuğunun yaşama ihtimalini de düşünen Lyla onu arar. Bu müzik dolu filmi izlemek size iyi gelecektir.

Pianist

Bu film aslında bir savaş filmi ama burada bir müzisyenin başından geçenler anlatıldığı için bu listede kendine yer buldu. Savaşın ortasında kalan bir pianist. Polonyada yaşayan yahudilerin başına gelen korkunç şeylerden  ve bundan kaçmak isteyen bir sanatçı. Ünü bütün Polonya’ ya yayılan bu sanatçı kendini birden savaşın ve açlığın ortasında bulacak ve bu buradan sağ çıkmanın yollarını arayacak ama bu hiç kolay olmayacaktır. Sahip olduğu müzik yeteneği belkide hayata kalmasını sağlayacak olan tek şeydir.

My Paparotti

Bu listede olması gereken bir filmdi. 2013 Kore yapımı bu film de bir müzik öğretmeniyle öğrencisi arasında geçen olayları anlatıyor.  Müzik öğretmeni yarım kalan hayallerini öğrencisiyle ulaşmaya çalışır ama bu hiç kolay olmayacaktır. Mafya üyesi olan bu öğrenciyi oradan çıkarmak ve yeni bir hayata başlatmak isterken kendini hiç ummadığı olayların içinde bulacaktır.

My Little Hero

Bu film Kore sinemasından. Kendini beğenmiş bir müzikal yönetmenidir. Bir hayali vardır bir gün Broadway’ de bir müzikal ortaya koymaktır. Bir yarışma düzenlenecek ve ülkenin en iyi müzikal yönetmeni olan 5 yönetmen her biri 1 çocuğa yönetmenlik yapacaktır. Yarışmayı kazanan kişi ise Broadway’ de bir müzikal ortaya koyacaktır. Ama bu hiç kolay olmayacaktır. Kendisine verilen çocuğun yeteneğinden şüphe edecektir. Başkası bir şansı olmadığı için yoluna devam edecektir. Zaman geçtikçe çocukta bir şeyler olduğunu keşfedecektir. Sürekli yeni engellerle karşılaşacaktır. Önüne çıkan engelleri bir şekilde atlatmak zorundadır.

Ray

Ray küçük yaşta gözlerini kaybeder. Yeni bir umut için müziğe sımsıkı bağlanacaktır. hayallerinden vazgeçmeyen bu küçük çocuk geleceğin efsanlerinden olacaktır yani ismini bildiğiniz Ray Charles olacaktır. Gelin bu efsane müzisyenin hayatına daha yakından tanıklık edelim ve nasıl başardığını birlikte görelim.

Sing Street

İrlanda yapımı bir filmdir. Sevdiği kızı etkilemek için bir gruba girecektir. Ailesinin baskısıyla evi terk edecek yeni bir maceraya yelken açacak ve hiç beklemediği olaylar yaşayacaktır. John Carney kendi gençlik yıllarından esinlenerek yola çıktığı bir filmdir. Yönetmenliğini de yine kendisi yapmaktadır. Filmde güzel müzikler sayesinde daha da izlenilebilir bir hal alıyor. sevgilinizle izleyebileceğiniz bir film.

Grease

Eski müzikleri mi? özlediniz evet tam size göre bir film. Film komedi-dram tarzında bir film 1978 yapımı film eleştirmenlerden tam not alarak zamanın ötesinde bir film olarak nitelendirilmiştir.  Film yaz ayında bir aşık olan çiftlerin yazın bitimiyle tekrar okula dönmek zorunda kalıp okula dönmeleriyle başlayacaktır. Okulun popüler çocuğu okula döndüğünde ise değişik olaylar yaşayacaktır. Dönemin lisede geçen serseri gençlerinden bahseden filmin oyuncuları John Travolta, Olivia Newton, John Stockard Channing Jeff Conaw.

Sefiller

Bu film klasik edebiyatın öncülerinden olan Victor Hugo tarafından üretilen Sefiller adlı eserden yola çıkılarak çekilmiştir. Film Müzikal bir yapıya sahip olduğu için listede yer verdik. Müzikal filmler arasında da gayet başarılı bir film. Bir ekmek çalmakla hayatı değişecek olan Jean, şartlı tahliye ile bırakılacak ve sonra kendini Fransız ayaklanması olan 1832 Paris Temmuz ayaklanmasının içinde bulacaktır. Olaylar Karmaşık bir hal alacak bakalım Jean kendini kurtarabilecek mi ?

Lagaan

Bu filmde Bollywood‘ un yıldızı ve Türkiye’nin en çok sevilen aktörü olan Aamir Khan var. 2001 Yapımlı film Oskara’ da aday gösterilmiştir.

Bilindiği üzere Hint filmlerin hemen hepsinde uzun bir kaç tane müzik parçası dinleriz. Tabi bu filmde de bunu göreceğiz. Filmin Konusu ise Hint bir köyün İngilizlerin sömürgesi olduğu bir dönemde köyün kuraklıkla boğuşması sebebiyle İngilizlere bu süre vergi vermeyelim diyecekler ama İngilizler bir şart sunacak. Lagaan adlı bu vergiyi vermemek için İngilizleri bir kriket maçında yenmeleri gerekecek. köyde oynamayı kimse bilmediğinden bütün köylü korkacak. Gözü pek bir genç bu teklifi kabul edecek ve macera başlayacak.

Miles Ahead

Miles Davis’ in hayatının anlatıldı film bir müzisyenin müzik felsefesini yakından göreceksiniz. Tabi bir sanatçı kolay yetişmiyor.

Strange Magic

Müzikal bir animasyon diyelim buna da. Değişik bir peri filmi, bol müzikli. Bir Yaz Gecesi Rüyasında adlı filmden yeniden perdeye uyarlanmıştır.

Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz)

Bu filmi çok küçükken izledim 1939 yapımı bir film tabi biz 90′ lar da izleyebildik. Filmin kadrosundan kimse yaşamıyor ama hepsi bu film ile hafızlara kazındı. Dönemin en çok izlenen filmi Amerika tarafında miras olarak kabul edilen bu film. eskiden yılda bir defa televizyonda yayınlanırdı o yüzden popüler bir film olarak günümüze ulaşmıştır. Filmin konusuna gelecek olursak; film çiftlikte mutlu yaşayan genç bir kız olan Dorothy’ in başından geçen olayları anlatıyor. Kasırga sebebiyle kendini birden başka bir dünyada bulan Dorothy yeniden eve dönmenin yolunu arayacaktır. Bu macerada yalnız değildir.

Sınırları Aşmak

Bu film ile sınırları aşacaksınız. Oscar ödüllü filmde, Johnny Cash’ in hayatını anlatıldı ve bu film başrol oyuncularını yine kendisi seçmiştir. 1955 yılında hayatımıza giren bu siyah giyen adam bu günkü müziğin doğuş sebebidir desek yalan olmaz. kendine has bir duruşu olan bu adamın müziğini gelin yakından izleyelim.

Kırmızı Değirmen

21. y.y’ ın en iyi 53 filmi olarak listeye girmiştir. Bir çok Oscar adaylığına girip bunlardan ikisini almayı başarmıştır. ölümcül bir hastalığa tutulan bur müzisyenin son zamanlarında aşık olma hikayesini anlatacak ve film bizi duygu yüklü bir yolculuğa çıkaracaktır. Baş rollerinde Nicole Kidman ve Ewan Mcgregor paylaşıyor. iyi seyirler

Bir Zamanlar  (Once)

Film İrlanda yapımıdır ve orijinal müziklerinden dolayı Oscar almıştır.Fakir olan bir gencin geçinmek için babasına yardım ederken boş zamanlarında ise sokaklarda gitar çalarak para kazanmaktadır. Tek hayali bir albüm çıkarmak olan genç adam yeni tanıştığı bir kız ile müzik sayesinde yakınlaşacaktır. ikilinin beraber çalıp söylediği şarkılar oldukça beğenilecektir.

Sizin için her bölgeden bir film seçmeye gayret etik. Bu filmlerin bir kısmı yeni filmler iken bir kısmı da çok eski, ama hepsinin ortak yanı müzik ve müziğin gelişme aşamalarını anlatıyor diyebiliriz. Aslında bu liste her yaş kategorisi için en az bir film içermektedir. Başka bir listede görüşmek üzere, iyi seyirler.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]Sizlerinde listede olmasını önerdiğiniz bir film varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.[/box]

Yorum Yap

Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Filminkonusu.com | Bu sitedeki içerik 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla korunmaktadır.