Tim Robbins’ in hayatına yön veren film. Bir nesli kendine hayran bıraktı. Bir film insanı ne kadar etkileyebiliyorsa bu film de o kadar etkiledi. Morgan Freeman ve Tim Robbins bu filmde zirveye çıktılar en iyi 100 film arasına girip zirveye yerleştiler. Bir hapishane filmi bu kadar ilgi çeker mi? evet eğer oyuncular gerçekten oynarsa ve senaryo da seyirciye hitap ederse neden olmasın.

Esaretin Bedeli özgürlük demekti yani bir mahkumun özgürlüğü ne kadar istediğini gösteriyordu. Belki bir ara umutsuzluğa düştü ama planlar hiç bitmedi. Aslında filmden bahsetmek konusunu anlatmak istiyorum ama bir yandan da izlerken öğrenmenin daha iyi olacağını yani bu film ancak izlenerek anlaşılacağını hissediyorum. Ama yinede kısaca konusunu anlatmakta fayda var.

Romanı Stephen King‘ e ait. uyarlamayı da Frank Darabont yaptı.  Masumiyetini ileri süren bir mahkum ama ona rağmen hapisten kurtulamayıp 20 yıllık bir ceza alacak. Karısının şaibeli ölümünden sorumlu tutulacak ve hapse atılacak. Parmaklıklar ardından da hayatın yaşanabileceğini anlatır ve insanları buna inandırır. Ceza evi müdürünün para aklamasına yardımcı olunca da gardiyanlar tarafından korunur ve tabi bu da hapisten kaçma planını kolaylıkla işlemesini sağlar. Uzun bir süre hapiste kalacak olan Andy iyi arkadaşlıklar da kuracaktır insanlar onu sevecektir. Mahkumlar arasında önemli biri olacaktır. Buda onun kolay işlere gelmesini kolaylaştıracaktır. Gerçek mesleği bankacılık olunca işler onun için biraz daha kolay olacaktır. Film 1994′ te vizyona girdi aynı yılın mart ayında Türkiye’ de de vizyona girdi.

Fragman

Daha Fazla Benzer Yazı Göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

2017 Yazı Film İzleme Rehberi (Dev Film Listesi)

Bugün 2017 yazı boyunca izlenecek filmleri sizin için derledik. Aksiyon, dram, korku, mace…